סוד ההצלחה של ניתוחי מעקף קיבה

הקיבה הקטנה שיוצרים הניתוחים היא רק חלק קטן מהסיפור, מסבירה ד"ר אסנת רזיאל, שמגלה כיצד משתנה המאזן ההורמונלי בגוף לאחר הניתוח ותורם להצלחתו
ד"ר אסנת רזיאל

ניתוח מעקף קיבה (Gastric Bypass) משנה את רמות ההורמונים המופרשים במעי. להורמונים אלו תפקיד חשוב בוויסות תחושות הרעב והשובע, במהירות התרוקנות הקיבה, בתנועתיות המעיים ובקצב חילוף החומרים.


הורמונים אלו פועלים על תאי עצב רעב ( Hunger Neurons) בגרעין המקושת (Arcuate Nucleus) שבבלוטת ההיפותלמוס במוח, שתפקידה לווסת את חום הגוף ולשלוט על רעב וצמא.


הורמון הלפטין מיוצר על ידי תאי שומן כשהם צוברים יותר מדי שומן. הלפטין עובר דרך מחסום הדם למוח, מגיע לגרעין המקושת שבהיפותלמוס ושם מעכב תאי עצב הקרויים Orexigenic Neurons המפרישים NPY (Neuropeptid Y) ונוסף על כך AgRP (Agouti-related protein).


● כתבת וידאו: ניתוח כירורגי להרזייה


● איך יורדים 25 קילוגרם ללא מאמץ?


תפקידם של הורמונים אלו הוא לעורר רעב ולגרום ליצירת מאגרי שומן, תוך הפחתת ניצול האנרגיה. במצבי השמנה נפגמת יכולת המוח להגיב ללפטין.


ריכוז האינסולין בדם עולה ככל שתאי השומן מגדילים את מאגרי השומן בתוכם. אינסולין, בדומה ללפטין, מגיע לגרעין המקושת בהיפותלמוס ומעכב הפרשת NPY ו-AgRP .


הגירוי להפרשת אינסולין הוא גלוקוז. אם יש גירוי גבוה לאורך זמן ארוך מתחילה הפרשת אינסולין להיכשל, ומתפתחת סוכרת מסוג 2 כסיבוך להשמנת יתר. אם ממשיכה הדרישה המוגברת לאינסולין עשוי הלבלב להיכשל באופן בלתי הפיך בייצור אינסולין.


כשלון הלבלב בייצור אינסולין וכישלון המוח להגיב ללפטין גורמים יחדיו לעליה בהורמוני המח NPY ו-AgRP אשר מעודדים תחושת רעב ובניית מאגרי אנרגיה ומדכאים צריכת אנרגיה. תהליך זה מביא להחרפת ההשמנה.


GLP-1 (Glucagon like Peptid 1) הוא הורמון המופרש במעי הדק ומעורר יצור אינסולין. הוא מופרש במעי הדק הדיסטלי כאשר מצוי בו גלוקוז או אוכל בלתי מעוכל.


פעילות ה-GLP-1: מעורר הפרשת אינסולין בלבלב; מעורר פעילות הקולטנים לאינסולין בפריפריה; מוריד היתרוקנות הקיבה הבילתי מנותחת; מוריד התכווצות המעי.


לאחר מעקף קיבה רמת GLP-1 גבוהה בדם אף לאחר 20 שנה. זה מסביר מדוע חולים עם מעקף קיבה מבריאים או מוגנים מפני התפתחות סכרת מסוג 2.


GLP-1 עולה בעקבות מעקף קיבה משום שמתקיים מעבר מהיר של אוכל ונוזלים היפרטוניים למעי הדק הדיסטלי כתוצאה ממעקף שוער הקיבה, אשר בדרך כלל שולט בהתרוקנות הקיבה.


גרלין (Ghrelin): לאחר מעקף קיבה חולים מציינים שלראשונה בחייהם הם מסוגלים להפסיק לאכול בטרם התרוקנה צלחתם וכי הם אינם מפתחים רעב בין הארוחות.


גרלין הוא הורמון קיבתי חזק, המעורר תחושת רעב ויורד ברמתו לאחר מעקף קיבה, מה שיכול להסביר את הירידה בתיאבון.


רמות הגרלין נשארות נמוכות גם שנה לאחר מעקף קיבה. לעומת זאת נצפתה עלית גרלין לאחר גסטרופלסטיה כשהחולים יורדים במשקל.


ייתכן וזו אחת הסיבות שחולים מורידים יותר משקל בעקבות ביצוע ניתוח מעקף קיבה. עיקר הגרלין מיוצר בפונדוס של הקיבה, שאינו משתתף במעבר המזון לאחר מעקף קיבה.


עוד בנושא:


● ד"ר אסנת רזיאל מפרטת: איזה ניתוח הרזייה מתאים לך?


● מי יכול לעבור ניתוח כירורגי להרזייה?


● קבע אלינו תור להתייעצות      03/08/2006                    שלח לחבר                          הדפס
 
אילוסטרציה. צילום: Fotoliaניתוח כירורגי להרזייה. צילום: עופר מאיר
רמות הגרלין נשארות נמוכות גם שנה לאחר מעקף קיבה. ייתכן וזו אחת הסיבות שחולים מורידים יותר משקל בעקבות ביצוע ניתוח כזה
לאחר מעקף קיבה, רמת ה-GLP-1 נותרת גבוהה בדם גם לאחר 20 שנה. זה מסביר מדוע חולים עם מעקף קיבה מוגנים מפני התפתחות סוכרת


 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©